Suvi, rannahooaeg ja puhkuste periood on peatselt algamas. Enne veel kui ninad taeva poole pöörame ja suvepäikest nautima asume tuletame meelde kuidas nautida suvepäikest tervislikult ja turvaliselt. Erinevalt päevitussalongist ei ole päiksekiirgus vabas õhus, rannas, koduaias ja puhkusereisil kontrollitud ning mõõdukas. Märkamatult võime end sportides, aiatöid tehes või rannamõnusid nautides ära põletada. Seda just esimeste pikaajaliste päevituskordade puhul, mil nahk on veel õrn ja päikesepõletuse oht suurem. Kuigi üldjoontes teatakse, et SPF (Sun Protection Factor) kreem kaitseb nahka UVA&UVB kiirte eest ja aitab vältida päikesepõletust, siis ometi on suvehooaja eel korduma kippuvad lisaküsimused (KKK) taas mõttega läbi käia.
KKK 1: Kas spf kreem on midagi muud kui päevituskreem ja kui, siis mille poolest need erinevad?
D päike: Kreemide suur ja kõige olulisem erinevus seisneb selles, et salongis (kus päikesekiirgus on kontrollitud, mõõdukas ja ajaliselt limiteeritud) ei oma kasutatavad päevituskreemid päikesekaitsefaktorit, vaid on päevitusjume loojad. SPF kreemid seevastu on mõeldud kasutamiseks rannas, kus päikesekiirgus ei ole kontrollitud ning ka päevitusaeg on tavapärasest pikem. Nahk vajab vabas õhus ja päikese käes seega kreemi nagu nimigi ütleb (SPF-sun protection factor) päikesekaitsefaktorit sisaldavat kreemi.
KKK 2: Kas spf on vaid nn suvekreem, kasutamiseks suvel ja rannas?
D päike: Tegelikult sobib spf kreem kasutamiseks aastaringselt – talvel ka soojamaareisile minnes ning miks ka mitte spf pulgana sisetingimustes päevitamisel. Soovitame päevitussalongi külastamisel kasutada spf kaitsepulka sünnimärkidel ja tätoveeringutel, huulepalsamit huultel.
KKK 3: Kas päevituskreemi tuleb kasutada vaid päevitussalongis või sobib see ka randa?
D päike: Tumeda ja sügava päevitustulemuse saavutamiseks rannas võib tõepoolest kasutada päevitust intensiivistavaid õlisid või pruunistavaid päevituskreeme. Tuleb lihtsalt segada omavahel SPF kreem koos päevituskreemiga, kanda nahale ja nautida tulemust. Nõnda kaitseb spf kreem nahka päikesepõletuse eest, samal ajal kui päevituskreem lubab tekkida kaunil jumel.
KKK 4: Millise spf kreem tuleks endale valida?
D päike: SPF päikesekaitsekreemi pudelil olev numbri faktor (6, 10, 15, 20, 30, 45, 50) aitab arvutada aja, kui kaua päikesekaitsekreem meie nahka kaitseb. Naha loomulik enesekaitseaeg on tavaliselt 10-15 min, mis tuleb korrutada pudelil oleva faktoriga. Siis on teada, kui kaua ajaliselt antud faktor meie nahka kaitseb. (Nt, valides SPF 10, tuleb 15 min korrutada 10-ga. Tulemuseks saame 150 min ehk 2, 5h). Kaitse ajal tuleb kasutada kreemi iga 40 minuti tagant või kohe pärast aktiivset sporti, ujumist jne. Kindlasti tuleb spf kreemi valikul arvestada ka nahatüübiga ja sellega kas ollakse päikese käes Eestis või Vahemeremaades või hoopis Aasias. Soovitame tulla salongi kus koolitatud klienditeenindajad oskavad anda väärt nõu ja kreemisoovitusi vastavalt just kliendi nahatüübile, kasutuseesmärgile ja päevitusharjumustele.
KKK5: Kas spf kreemid on orgaanilised ja sobivad ka allergia puhul?
D päike: Julgelt soovitame COOLA brändi spf kreeme, mis ei sisalda nahka ärritavaid koostisosi, on orgaanilised ja puhtad. Enne kui mingi tootesarja kasuks otsustate, soovitame esmalt testida kreemi randme siseküljel või kaelal.
KKK6: Kas tavaline spf kreem lapsele sobib ja kui tihti tuleb seda peale kanda?
D päike: Kuivõrd lapse nahk on täiskasvanuga võrreldes palju tundlikum, siis soovitame kindlasti lapsele spetsiaalse koostise ja „Kids“ tähisega spf kreeme. Kreemi tuleks kanda peale vähemalt 30 min enne õue minekut ning korrata tegevust päikese käes olles iga 40 minuti järel. Oluline on silmas pidada, et juba põgusa 15 min liivakastimängu või poes käigu ajal võib lapse nahk väga tundliku põletusstaadiumi saavutada. Ja seda seda isegi ilmaga, mil päike vaid aeg-ajalt pilve tagant nina välja pistab!