Alles see oli kui tervitasime kevadet. Nüüdseks on tunded tasapisi vaibunud ja talve meenutavas kevades ei suuda kuuma suve enam ära oodata. Ja siis veel see kella keeramine/üleminek suveajale…Muutlikud ilmastikuolud ja erineva päevapikkusega kohanemine põhjustab ilmselt Sullegi vähemal või rohkemal määral füüsilisi vaevusi. Oled hajameelne, loid, kergesti ärrituv, apaatne, Sul on keskendumisraskusi? See võib olla kevadväsimus sündroom. Nagu ülemineku periood, mis jõuab kätte pärast talve.
Kuidas tekib kevadväsimus?
Inimese organismis toimub ainevahetuse ja ka hormonaalse tasakaalu reguleerimine vastavalt ilmastikuoludele. Kui väljas on külm ja pime, siis püüab organism end hoida: vähendada kehatemperatuuri, tõsta vererõhku ja toota suuremates kogustes unehormooni – melatoniini.
Kui päike hakkab üha enam ja eredamalt paistma, hakkab organism uuesti hormonaal- ja ainevahetussüsteemi muutma – tõuseb kehatemperatuur, laienevad veresooned, langeb vererõhk. Organism hakkab tasapisi vähendama unehormooni melatoniini tootmist, et asendada seda heaolu hormooni serotoniiniga. Inimese organism on seega üleminekuajajärgus, mis ärkab pärast talve ja kohaneb uute kliimatingimustega.
Kuidas kevadväsimuse vastu võidelda?
Stressis organismi turgutamiseks ja kevadiste ilmaoludega kohanemiseks tuleks süüa muidugi ohtrasti puu- ja aedvilja, juua palju vett ja käia jalutamas. Kui olete füüsiliselt aktiivne, vähendage koormust, et organism ei kannataks ülekoormuse all ja ei nõrgeneks veelgi enam. Veresoonkonna tugevdamiseks tuleb aasta ringi teha raviduši ja veeprotseduure, käia saunas. Need võtted tugevdavad veresoonkonda, suurendades ühtlasi kohanemisvõimet erinevate kliimamuutustega. Muidugi soovitame võtta ka päikesevanne! Päikesevalguse mõju organismile vähendab unisust ja väsimust, suureneb heaolu-ja õnnetunne, päike annab energiat.