Päevituskreemide kasutamisest, allergiast nahal.
Täna ei ole enam ilmselt kellelegi uudis, et päikeselisel päeval randa või soojamaa reisile minnes tuleb kasutada SPF päikesekaitsekreemi. Kui palju aga teatakse sisetingimustes päevitamisest ja seal pakutavate päikesekreemide kasutamise vajalikkusest? Eriti juhul kui teada on ülitundlikkus teatud kreemi koostisainete suhtes. Räägime võimalikust allergiast päevituskreemide kasutamisel!? Järgnev artikkel räägibki päevituskreemidest ja allergiast nahal.
Nahk vajab igapäevaselt nahahooldust
Nahk on meie organismi üks suurimatest organitest, aktiivne kude, mis pidevas kontaktis ümbritseva keskkonnaga tegutseb kui kaitsebarjäär – kaitseb keha välismõjude eest ja hoiab organismi sisekeskkonna tasakaalus. Naha vananedes rasu- ja higinäärmete aktiivsus langeb, väheneb naha triglütseriidide ja steroolestrite sisaldus. Samuti võib kuiva naha põhjuseks olla atoopiline dermatiit, mitmed kroonilised haigused, mikroelementide ja asendamatute rasvhapete puudus organismis, ravimite kasutamine. Seetõttu on nahahooldus enam kui lihtsalt kosmeetika. Õige nahahooldus säilitab naha tervist, hoiab selle enesetaastusvõimet ja kannab hoolt naha kauni välimuse eest.
Päevituskreemid ei kaitse, vaid hooldavad nahka
Paraku on levinud valearusaam justkui oleks sarnaselt rannas SPF kreemide kasutamisele ka sisetingimustes päevitamisel kreemidel eeskätt naha kaitsefunktsioon. Erinevalt SPF päikesekaitsekreemidest on aga päevituskreemidel solaariumis eeskätt niisutav nahahoolduse ülesanne. Kreemides sisalduvad niisutajad tekitavad ajutise kaitsebarjääri kahjustatud sarvkihile (naha kõige pindmine kiht), andes sellele aega taastumiseks. Nad parandavad naha kaitsebarjääri, vähendavad vedeliku kadu läbi kahjustunud naha, taastavad rakkudevahelised lipiidid, mis tõmbavad külge, hoiavad ja jaotavad niiskust epidermises ning muudavad naha väljanägemiselt siledamaks, pehmemaks ja tervemaks. Enamus salongides saadaolevaid niisutajaid sisaldavad vett ja õli, kuid neisse lisatakse ka muid ained, mis aitavad niisutavaid omadusi parandada ja naha paranemist kiirendada või hoopis ühtlast, kaunist ja parimat päevitustulemust saavutada. Valik on väga lai, muuhulgas pakutakse kreeme, mis sobivad allergikutele.
Mis on allergia?
Allergia on organismi häireseisund, mille korral mõni iseenesest kahjutu aine (allergeen) kutsub esile spetsiifiliste antikehade tootmise immuunsüsteemi poolt. See on immuunsüsteemi ülitundlikkus mingi aine suhtes ning millega kaasnevad haigusnähud (nt. punetav, sügelev ja ketendav nahk).
Kas ja kuidas on võimalik allergiat ennetada, vältida?
Esmalt tuleb teha vahet ärritusel ja allergial. Kui päevituskreemi nahale pannes tekib reaktsioon kohe (punetus, villid, sügelus, kitsusetunne vms), siis on tavaliselt tegemist ärritusega. Allergia (sügelus, punetus, ketendus, turse, lõhed, koorikud) tekib seevastu aeglaselt, nädalate, vahel isegi aastatega. Inimesed, kes teavad millisele ainele organism ülitundlik on, soovitame enne päevituskreemi ostmist proovida tootenäidist. Punetus ei pruugi tekkida nahale kohe, vaid alles kolmandal-neljandal päevituskorral. Parim koht tundlikkust proovida on käe siseküljel või kõrvade ümbruses.
Päevituskreemide allergeenid versus alternatiivid.
Päikesesalongides pakutavates päevituskreemid üldjuhul allergilisi rektsioone ei tekita, ent väga tundlikul ja allergilisel nahal võib ärritus olla tingitud lõhnaainest, pähkliõlist, kanepiseemneõlist ja/või gluteenist. Samal ajal ei saa öelda, et kui teatud aineid vältida, ei teki kunagi allergiat. Teisalt on mainitud komponentidel kreemides kasutamisel palju häid omadusi. Näiteks pähkliõlidest kasutatakse päevituskreemides laialdaselt mandli-, kukui- ja makadaamiapähkliõli. Looduslike vitamiinide komplektsis on need ühed parimad kuiva naha niisutajad ning vananeva naha noorendajad. Kanepiseemne õli on jällegi populaarne koostisaine erinevates kosmeetikatoodetes kuna parandab, ravib ja hellitab nahka, seob niiskust ning annab lahingu naha vananemiseilmingutele. Gluteeni esineb esineb päevituskreemides looduslikes komponentides, mis nahaga kokkupuutel mingeid allergilisi reaktsioone ei tekita. Küll aga võivad osutuda ohtlikuks suhu sattumisel ja alla neelamisel.
Kui inimene teab, et tal on allergia pähkli-, kanepiseemneõli ekstraktide või gluteeni suhtes, võiksid nad eelistada päevitussalongides müüdavaid lõhnaaine-, pähkli-, kanepiseemne ja gluteenivabu kreeme või hüpoallergilisi tooteid:
Australian Gold Beachin
AG Totally Beachin™
Australian Gold Superior™ Intensifier
Australian Gold Superior™ DHA Bronzer™
Kardashian Glow Naturally Dark Bronzer
Kardashian Glow Platinum Bronzer
Niisiis on ülioluline olla teadlik erinevatest päevituskreemidest ja allergiast nahal. Kaitske oma nahka õigesti!